Steaky z trouby
Vložte maso do pánve a nechte ho zde 30 sekund. Otočte maso na druhou stranu a nechte dalších 30 sekund opéct. Uvidíte, že se maso krásně zatáhne. Pánev i s masem dejte do trouby a pečte přibližně 12 minut. Poté otočte na druhou stranu, a ještě krátce dopékejte. Vyjměte steak z trouby a položte jej na dřevěné prkénko. Zakryjte jej hliníkovou fólií a nechte odležet asi 5 minut.
Ingredience
Maso opláchněte, osušte papírovými utěrkami a nakrájejte ho na menší kostky. Když je cibule v hrnci dostatečně tmavá, přihoďte k ní kostky hovězího masa a nechte je zatáhnout. Posypejte solí a kořením na maďarský guláš, promíchejte a podlijte trochou vody nebo vývar. Přiklopte pokličkou a duste maso doměkka.
Červenou papriku očistěte od stopky a semeníku a nakrájejte na kratší tenké nudličky. Když maso změkne, přihoďte k němu pokrájenou papriku a vyklopte malý rajčatový protlak. Podle chuti dosolte a dopepřete a nechte ještě chvilku provařit. Nakonec přidejte předem uvařené brambory (případně je přidejte syrové spolu s masem) a guláš v případě potřeby zahustěte záklechtkou z trochy hladké mouky a vody. Díky bramborům se ale guláš zahustí sám od sebe, a proto možná nebude zahuštění moukou téměř, anebo vůbec potřeba.
Hovězí roštěná v tlakovém hrnci
|
Postup přípravy: Hovězí roštěnou nakrájíme na plátky a po okrajích nařízneme. Naklepeme, osolíme, opepříme. V tlakovém hrnci rozpálíme olej, přidáme plátky roštěné a zprudka opečeme z obou stran, aby se maso zatáhlo. Poté maso vyjmeme do teplého talíře a přiklopíme pokličkou, aby se uchovalo v teple. Do výpeku po mase osmahneme cibuli nakrájenou na kostičky. Necháme ji mírně zesklovatět. Poté zaprášíme moukou a podlijeme trochou vývaru nebo vody. Směs zapražíme, aby vznikla jakási cibulová jíška. Plamen zmírníme a maso vrátíme zpátky do tlakového hrnce. Zalijeme vývarem (nebo vodou s přidáním jednoho bujonu) tak, aby bylo maso ponořené. Dosolíme, do pepříme. Roštěná v papiňáku by se měla vařit na mírném plamenu do úplného změknutí (cca 35 min). Podáváme ideálně s rýží. TIP: Pro lepší a výraznější chuť můžete plátky masa po osolení a opepření potřít z obou dvou stran plnotučnou hořčicí a poté obalit v mouce. |
Maso naklepeme a nakrájíme na proužky.
Žampióny očistíme, nakrájíme na plátky a promícháme s masem.
Dusíme v papiňáku a dusíme od bodu varu 30 - 40 minut podle toho jaké máme maso.
Do podušené směsi přidáme smetanu nebo šlehačku a dochutíme solí a citrónem. Necháme přejít varem a podáváme.
Hovězí na houbách v papiňáku
|
Postup přípravy: Maso nakrájíme na plátky, po obvodu nařízneme, naklepeme, osolíme, opepříme, poprášíme moukou a prudce opečeme na tuku v tlakovém hrnci. Vyjmeme a do tuku po mase přidáme nakrájenou cibuli a houby a mírně osmahneme. Zaprášíme paprikou, přilijeme trochu vývaru, provaříme a přidáme zpět opečené plátky masa. Můžeme dochutit houbovým kořením. Dle potřeby přidáme ještě vývar, tlakový hrnec uzavřeme a dusíme do změknutí. Hovězí v tlakovém hrnci vařte cca 40 minut. Poté papiňák otevřete, plátky masa vyndejte na teplý talíř a omáčku zahustěte hladkou moukou rozmíchanou ve smetaně nebo s jíškou. |
sádlo na smažení
600 g hovězího zadního, na plátky
2 vejce
6 sterilovaných okurek
2 lžíce plnotučné hořčice
2 párky
sůl a pepř podle chuti
trocha oleje
Cibuli oloupeme, nakrájíme na jemno a osmahneme na sádle.
Hovězí plátky mírně naklepeme,
osmahneme na oleji a vložíme na cibuli, trochu podlijeme vodou.
Podle chuti osolíme a opepříme, přidáme lžíci hořčice.
Necháme vařit skoro doměkka. Pak přidáme nakrájenou půlku
předepsaného množství okurek, párek a lžíci hořčice.
Když je maso měkké, přidáme nakrájená vařená vejce a ještě okurky.
Zamícháme a chvilku povaříme.
Podáváme s rýží
Azu po tatarsku
Suroviny
- 400 g hovězí roštěné
- 2 cibule
- 4 lžíce rajského protlaku
- 4 kyselé okurky
- 3 lžíce oleje
- vývar dle potřeby
- 1 lžíce hladké mouky
- bobkový list
- pepř
- nové koření
- sůl
- cukr
- oříšek másla
Postup
- Maso si nakrájíme na menší nudličky, opepříme, zalijeme trochou oleje a necháme dvě hodiny odpočinout.
- Na pánvi rozpálíme olej, vložíme na něj maso a zprudka asi čtyři minuty opékáme.
- Maso vyjmeme, do výpeku dáme cibuli, trochu cukru, směs necháme zezlátnout, přidáme protlak, koření, podlijeme vývarem, vrátíme maso, které jsme osolili, dusíme asi deset minut, pak přidáme na kostičky nakrájené okurky a oříšek másla, který jsme obalili v hladké mouce.
Hovězí maso nakrájejte a rozklepejte ho na tenké plátky. Po obou stranách je osolte a opepřete a z jedné strany je potřete plnotučnou hořčicí.
Na hrubém struhadle nastrouhejte mrkev, celer a petržel a obojí přihoďte do hrnce se závitky. Nechte zeleninu trochu orestovat, obsah hrnce podlijte trochou vody a pod pokličkou jej nechte dusit, dokud závitky nezměknou. V průběhu dušení podle potřeby případně dolévejte vodu.
Když jsou závitky měkké, vyjměte je z hrnce a omáčku podle potřeby promixujte nebo propasírujte. Zjemněte ji trochou sladké smetany, dochuťte ji solí a pepřem, vraťte zpátky závitky a nechte vše ještě chvilku provařit.
Hotové závitky podávejte přelité omáčkou a ideálně spolu s vařenou rýží ozdobenou trochou jemně nasekané petrželky.
- 600 g svíčkové nebo zadního hovězího
6 lžic oleje
500 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel – ve stejném poměru)
1 cibule
Sůl
1 PL cukru
Ocet / Citron
Bobkový list
Pepř
Nové koření
Tymián
1 smetana na šlehání (250 ml)
Hladká mouka na zahuštění - Oloupanou cibuli nakrájíme na kostičky, mrkev, celer a petržel očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. V kastrolu rozehřejeme máslo a olej, přidáme cibuli a kořenovou zeleninu a pomalu za stálého míchání opékáme. Když má zelenina krásnou zlatou barvu, přidáme cukr a necháme ho zkaramelizovat.
Zeleninu zasypeme moukou, lehce ji za stálého míchání opražíme, přidáme nové koření, pepř a bobkový list, tymián vše zalijeme horkým vývarem nebo vodou tak, aby byla zelenina ponořená, a vaříme, dokud není zelenina měkká.
Odstraníme celé koření a omáčku rozmixujeme tyčovým mixérem dohladka. Nakonec ji osolíme, dochutíme citronem
Postup přípravy v tlakovém hrnci V tlakovém hrnci na oleji zpěníme nakrájenou cibuli a přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu. Krátce osmahneme. Když má zelenina krásnou zlatou barvu, přidáme cukr a necháme ho zkaramelizovat.Maso rozdělíme na 3-4 kusy a vložíme do papiňáku. Osolíme, promícháme a až do úplného vysmahnutí otáčíme (dle velikosti masa by to mělo trvat 10-15 min.). Jakmile se na dně začne vytvářet hnědý povlak, nasypeme do hrnce koření, promícháme a podlijeme 1 litrem horké vody a trochu octa, Vše dobře ode dna promícháme a tlakový hrnec uzavřeme. Hovězí maso v papiňáku vaříme do změknutí (cca 45 min.). Po 45 minutách doplníme do hrnce 1 litr převařené horké vody, v otevřeném hrnci přivedeme k varu a odstavíme z plotny. Maso z hrnce vyndáme a nakrájíme na plátky. Vývar z hrnce přelijeme přes hrubší sítko. Zeleninu ze síta rozmačkáme a přepasírujeme zpátky do vývaru. Omáčku v otevřeném tlakovém hrnci přivedeme k varu a mezitím připravíme zavářku (v hrnečku rozmícháme 1 smetanu se špetkou soli a 2 vrchovatými polévkovými lžícemi hladké mouky). Důkladně zamícháme a za stálého míchání lijeme do omáčky v papiňáku. Na mírném ohni vaříme 1 minutu. Maďarský guláš 1 kg hovězího masa
1 cibule
100 gramů slaniny
rostlinný olej
sůl pepř
rozmarýn, tymián
1 lžička kmínu
1 lžička sladké papriky
Pálivé papriky
2 lžíce rajčatového protlaku
1 šálek červeného vína
1,5 hrnku vody nebo vývaru
|